Didelės idėjos ir startuoliai

“Doing something different is what’s truly good for society.. The best projects are likely to be overlooked, not trumpeted by a crowd; the best problems to work on are often the ones nobody else even tries to solve.” ~ Peter Thiel

Aš esu daugybę principų per ilgą laiką suformavęs žmogus. Vienas šių nuostabių principų – tai kad niekaip negaliu skirti laiko projektams arba darbams, kurių (mano nuomone) kuriama vertė arba maža (ir toji nukreipiama ne tiem, kam išties reikia), arba netgi vertė yra naikinama (visi laiko švaistymo portalai ir clickbait’ai).

Pirmasis mano rimtas darbas dar studijų metais buvo verslo konsultacijų įmonėje Ernst & Young. Kad ir kokia ši darbovietė prestižinė, pats darbas buvo meh. Iš vienos pusės atrodo, kad per dieną daromi darbai labai rimti – ar tai įvairios analizės, ar kainų tarp asocijuotų įmonių grindimo dokumentacijos, ar išlaidų optimizavimo projektai – o bet tačiau, pažiūrėjus objektyviai, tas kasdienis darbas tikrai nebuvo tai, kas galėtų keisti pasaulį – išties tai niekam, apart aukštas pareigas užimantiems įmonės atstovams bei savininkams (kurie pasipelno iš įmonės gerų rezultatų) ar mokesčių inspekcijai (kuriai šie darbai dažniausiai “skirti” – juk VMI turi suprasti, ar viskas vykdoma teisėtai), daugiau ir nereikalingi.

Sure, direktorius ir akcininkai džiaugsis jei sugalvosim su komanda kaip efektyviau išdėlioti įmonės išlaidas ir padidinsim pelningumą 1% (tai didelėms įmonėms reiškia +1 mln. litų, tad ne šuns papas), bet ar kas nors dar įmonėje pajaus naudos..? O pasaulis?

Pasigraužęs viduje nusprendžiau išeiti (brolis neseniai minėjo, kad buvo labai šokiruotas šio sprendimo) – norėjau išbandyti kažką labiau marketinginio. Tuomet nuėjau į Tipro grupę – portalą valdantį one.lt, demotyvacijos.lt ir daug kitų portalų. Ten išmokau išties daug – tiek apie Facebook reklamas, portalų auginimo subtilybes ir panašiai – tačiau vėl išlindo principai. Clickbait’inimas tuo metu buvo vien juokų portalų “thing”, o įmonės direktorė ir savininkė žadėjo ilgainiui pereiti prie rimto ir gerai apmokamo turinio kūrimo.

Deja, rinka pasakė NOPE ir ne tik, kad turinio kokybė (daugumoje jų portalų) nepakilo, bet nusirito visuose Lietuvos didžiuosiuose portaluose (ir ne tik Lietuvos). Šiuo metu džiaugiuos, kad pagaliau susitvarkiau savo Facebook paskyros naujienų srautą – manęs visi clickbait’ai iš alfų, delfių, 15min bei šiaip juokučių portalų nebegali pasiekti – ką bematau tai man profesiškai / tobulėjimo prasme naudingi straipsniai.

Tačiau prie ko čia startuoliai ir didelės idėjos?

Ar naujienų portalas, ypač naujienomis laikantis plikus papus parodžiusią žvaigždę ar prisigėrusį politiką, kam nors kada nors pakeis gyvenimą Į GERĄ. Man net skaudu pagalvoti, kiek daug laiko Lietuvoje ir šiaip pasaulyje yra sudeginama ne kūrybai ir švietimuisi, o kvailos informacijos srauto stebėjimui, t.y. tapom informacijos vartotojų visuomene, o ne kūrėjais.

Dar blogesni dalykai vyksta su startuoliais – atmetus pavienius projektus unicorn’us (kaip Uber, AirBnB ir kt.) – dauguma nesprendžia kokios nors rimtos problemos (tos tikrosios problemos retai kada skamba viliojančiai), o pasiima arba spręsti bėdą, kurios niekas neturi (arba nelaiko bėda), arba veikiau problemas sukuria (visos laiko švaistymo programėlės).

Neseniai užsukau į Hacker Games renginuką Kaune – jame dalyviai pristatė savo idėjas, susirinko į komandas ir per savaitgalį bandė ką nors padaryti. Paklausęs beveik 20 software idėjų, iškart pasakiau, kuri laimės pagrindinį prizą (kone vienintelė, kuri norėjo padaryti šį tą kitokio ir turėjo aiškų klientą) – visos kitos puikiai apibūdinamos šiais keturiais labai gerai skambančiais principais:

“The entrepreneurs who stuck with Silicon Valley learned four big lessons from the dot-com crash that still guide business thinking today:

1. Make incremental advances. Grand visions inflated the bubble, so they should not be indulged. Anyone who claims to be able to do something great is suspect, and anyone who wants to change the world should be more humble. Small, incremental steps are the only safe path forward.
2. Stay lean and flexible. All companies must be “lean,” which is code for “unplanned.” You should not know what your business will do; planning is arrogant and inflexible. Instead you should try things out, “iterate,” and treat entrepreneurship as agnostic experimentation.
3. Improve on the competition. Don’t try to create a new market prematurely. The only way to know you have a real business is to start with an already existing customer, so you should build your company by improving on recognizable products already offered by successful competitors.
4. Focus on product, not sales. If your product requires advertising or salespeople to sell it, it’s not good enough: technology is primarily about product development, not distribution. Bubble-era advertising was obviously wasteful, so the only sustainable growth is viral growth.

These lessons have become dogma in the startup world; those who would ignore them are presumed to invite the justified doom visited upon technology in the great crash of 2000.” ~ Peter Thiel

Dauguma idėjų buvo jau veikiančių (ir nebūtinai sėkmingai) startuolių verslų iteracijos – ir dažniausiai menkos. Į tą renginuką važiavau su kelias draugais, vienas jų – Antanas – internete rado Startup Weekend Bingo. Tai buvo žaidimo lentelė, kurioje surašyti dažniausiai pasitaikantys pitch’ai – ir kaip įprastame bingo, išgirdus langelyje esančią idėją – reiktų šaukti “bingo”.

Man labiausiai patiko “Clearly been done before, but they did no research”.

Pats Peter’is iškart po aukščiau esančių keturių punktų pateikia vertę labiau kuriančių startuolių principus:

“And yet the opposite principles are probably more correct:

1. It is better to risk boldness than triviality.
2. A bad plan is better than no plan.
3. Competitive markets destroy profits.
4. Sales matters just as much as product. It’s true that there was a bubble in technology.”

~ Peter Thiel

T.y. paeiliui:

1. Geriau prisiimti didesnę riziką ir šokti virš bambos, negu iteruoti minimaliai. Žinoma, žiūrint objektyviai, projektas gal ir veiktų 10% geriau, bet to skirtumo statistinis vartotojas neįžvelgs. Programėlių atveju “žaidimo” taisyklių / filtrų / atvaizdavimo pakeitimas neprivers milijonų vartotojų mesti Tinder’io / Instagram’o / Pinterest’o vardan kažkokios alternatyvos.

2. MVP svarbus jei su startuoliu iteruosi (tuomet grįžti derėtų prie pirmo punkto), o ne bandysi kažką bold – šiais atvejais nei vartotojai visada teisūs, o kartais net nežinai, kas išeis. Bold idėjos turi planą – tokių startuolių įkūrėjai užsidegę aria link savo tikslo – technologinio sprogimo, dirbtinio intelekto lūžio ar ko nors – ir arba sudegs / palūš (AirBnB išgyveno tik dėl įkūrėjų idėjos prekiauti sausais pusryčiais ir taip gauti pinigų bent laikinai išsilaikyti), arba šaus iki dangaus.

3. Jau geriau dominuoti mažoje nišoje (ir galbūt neturėti net galimybės augti iki milijardinio vartotojų skaičiaus), negu kurti dar vieną dating apps’ą, socialinį tinklą ar sports tracker’į. Mikroekonomikos teorija jau seniai teigia, kad konkurencinėje rinkoje pelnas mažas (jei išvis egzistuoja). Didelės idėjos su niekuom nekonkuruoja – nebent su laiku.

4. Dažniausiai pasitaikanti klaida – tai tikėjimas, kad produktas bus toks geras, kad visi veršis juo naudotis. Aš juokais vis sakau, kad vienintelis svarbus darbas įmonėje yra pardavėjo (kai prekės ar paslaugos brangios) ar marketingisto (masiniai arba pigūs produktai, programėlės ir t.t.). Jei NIEKAS nedirbs prie augimo, nebus ir pelningumo – ir taip, būna labai viral programėlių, bet tokių yra vienetai palyginus su milijonais kitų dėmesio nesulaukusių.

Tęsiant pardavimų svarbos temą – prieš kelias savaites pagaliau užsukau į renginį Vinted, bene vienintelio garsaus ir daug finansavimo (59.59 mln. JAV dolerių) pritraukusio Lietuvoje įkurto startuolio, patalpose.

Kai dirbau Tipro grupėje, 2011-2012 metais, tuopat metu kai augo Vinted, po oniuku tupėjo projektas Tarp Mergaičių. Idėja juk, ant popieriaus, identiška – abu projektai – tai platformos, kuriose pardavėjai (dažniausiai merginos) gali prekiauti savo (ne)naudotais drabužiais, avalyne ir aksesuarais.

Tuomet prie jo Tipro grupėje tik kartais prisėsdavo kas nors pakurti reklamų (įskaitant mane), pabandyti kitas rinkas ir šiaip pažiūrėti, ar ką įmanoma išspausti. Tačiau rimto bandymo prie jo dirbti – ypač rizikuoti metant daug žmonių į marketingą – nebuvo.

Kol Tarp Mergaičių projektas stagnavo, Vinted ieškojo finansavimo plėtrai ir daugybės marketingistų samdymui. O rezultatas aiškus – vienas garsus startuolis ir projektas, kuris veikia (dizainas tas pats kaip prieš 5 metus) tik dėl grupės viduje generuojamo srauto.

Vinted drįso rizikuoti su bold planu ir iš to laimėjo. Tokios kompanijos ir jų įkūrėjai mane žavi. Tačiau norėčiau, kad Lietuvoje būtų daugiau drąsių žmonių, kurie rizikuotų labiau ir išsikeltų tikslus dar aukštesnius – tokio aukštumo, kaip kad vienas dabartinių Silicon Valley dievukų Elon’as Musk’as.

Reformavęs (kartu su Peter’iu, kurio citatos minimos visur šiame post’e) internetinius mokėjimus su PayPal (iki tol beveik nebuvo jokių kitų mokėjimo variantų), jis spjovė dar aukščiau – į kosmosą (SpaceX), elektromobilius (Tesla) ir saulės energijos kolektorius (SolarCity). Ar tai drąsus planai? Dar ir kaip. Ar reikalingi žmonijos augimui? Jei viskas vyks pagal planą, mes visi ne tik kad nustosim pagaliau teršti aplinką, bet galbūt net pradėsim tyrinėti kitas planetas.

Ar tai ne geriau nei..

“Even in engineering-driven Silicon Valley, the buzzwords of the moment call for building a “lean startup” that can “adapt” and “evolve” to an ever-changing environment. Would-be entrepreneurs are told that nothing can be known in advance: we’re supposed to listen to what customers say they want, make nothing more than a “minimum viable product,” and iterate our way to success. But leanness is a methodology, not a goal. Making small changes to things that already exist might lead you to a local maximum, but it won’t help you find the global maximum. You could build the best version of an app that lets people order toilet paper from their iPhone. But iteration without a bold plan won’t take you from 0 to 1. A company is the strangest place of all for an indefinite optimist: why should you expect your own business to succeed without a plan to make it happen? Darwinism may be a fine theory in other contexts, but in startups, intelligent design works best.” ~ Peter Thiel

Tad norėčiau, kad kitąkart prieš darydami ką nors (darbe ar pradėdami naują idėją) pagalvotumėt – ar tai tikrai vertinga ir ar galėsit pakeisti bent vienam žmogui gyvenimą į gerą, o ne tik sugaišit jo laiką vardan pelno sau.

Aš, savo ruožtu, tikiuos, kad šis post’as padarys tąpat.

Subscribe to my email:

Great deal on improving your life

My other projects