knygos 3

Ilgoką laiką buvau atitolęs nuo negrožinių knygų (paskutiniu ypač labiau mėgavausi skaitydamas klasikinę literatūrą bei kiek fantastikos). Taip keistai sukrito kortos, kad vienu metu išgirdau daug negrožinių knygų rekomendacijų ir vajė kaip jas greit* sukramčiau. Visos šios knygos iš skirtingų pusių atakuoja tą pačią temą – kaip gyventi su mažiau streso, ramiau, labiau mėgautis gyvenimu (ko ilgokai sau neleidau), kartu ir kaip bendrauti ir suprasti kitus žmones.

Vienas iš dalykų kur (ne tik) aš tikrai kaltas, tai kad dažnai turiu savo žalingus pattern’us ir kartais jų net nepastebiu. Norėdamas būti geresniu žmogumi, taip pat ir geresniu partneriu, manau gera idėja kartais praplėsti akiratį, pastebėti dalykus apie kuriuos gal net niekad ir nesusimąsčiau ir taip augti. Šių knygų ir bendrumas toks, keisti šiek tiek nusistovėjusį (kartais nenaudingą) mindset.

* Išimtis yra pirma knyga kurią rekomenduoju.

The Daily Stoic

Stoikų filosofija man kuo toliau tuo darosi vis artimesnė. Dalį pamokų aš minėjau ir kolekcijoje. Filmukuose kalbėjęs autorius Ryan Holiday labai glaudžiai apkramtė daugybę senųjų filosofų stoikų kūrinių ir juos pateikė kiek įmanoma patogiai – skyreliai išdėlioti kiekvienai metų dienai, tad ir skaityti nereikia daug – užtenka atsiversti skyrelį (tipiškai iki vieno puslapio) ir apmąstyti – ar pritaikoma, ar ne, naudinga, ar ne.

Pavyzdžiui:

Tuo Daily Stoic ir nuostabi knyga – autorius nebando įbrukti vienos konkrečios minties (visaip išvartytos į šimtą puslapių, nors užtektų kelių), o siūlo daugybę įžvalgų, kurios išlaikė savo vertę praėjus 2 tūkstantmečiams nuo autorių mirties.

BookDepository.com

Millionaire Fastlane

O vargeli, ši knyga. Labai paradoksalu rekomenduoti knygą tokia nuvalkiota tema (kokių tik tragiškų finansinio raštingumo knygų nesu skaitęs), tokiu viršeliu, TOKIU PAVADINIMU GALOP (uff), žinoma ir kažkokiu catchy pavadinimu (kurį per visą knygą tąso), bet.. atmetus visą tai, ji labai labai gera ir ją paskaityt, kad ir praleidžiant cheezy skyrius, visiems kam tėvai ar artimieji / visuomenė / mokykla ir universitetai ir t.t. pardavė finansinės (ir gyvenimo “sėkmės” ir saugumo trajektoriją – mokykis gerai, pradėk karjerą, dirbk, kilk karjeros laiptais, taupyk ir būsi turtingas/sėkmingas – a must.

Nors nuo šios trajektorijos aš pats nutolęs (švenčiu dešimtus metus kai verčiuosi pats tiesiog dirbdamas su klientais, kurdamas įmones ar projektus (jau galite įsigyti augalų botanistas.lt!)), dažniau, deja, renkuosi būti vartotoju, o ne kūrėju (projektų ir verslų). Paprasta ir ne netikėta įžvalga šioje knygoje yra tai, kad vartotojai niekad nepasieks tikros finansinės laisvės, nes darbuose ir veikloje nešis per mažai atsakomybės ir atskaitomybės, o populiarus modelis lėtai taupyti per ilgą laiko tarpą, matematiškai nėra labai jau toks garantuotas.

Knygoje gana brutaliai išrutuliojama kokios pagrindinės problemos su turto kūrimu kyla gyvenant vien šia diena ar, priešingai, gyvenant tik vardan ateities (taupant agresyviai), bei koks mindset pokytis gali padėti užsitikrinti tai ko galų gale visi ir norim – laisvės.

Beje, kas turbūt smagiausia su finansinėmis knygomis ir apie ką autorius kalba – tai dauguma išties ekspertų parašytų knygų apie tai kaip jie susikūrė turtus pateikia modelius ar teorijas, kurių patys autoriai netaiko, t.y. galima pritaikyti juokelį, kad uždirbti milijoną lengviau parašant knygą apie milijono uždirbimą. Autorius būtent ir pateikia tą faktą, kad knygų rašymas (ar bet kokio turinio kūrimas), pakliūna į finansinį “greitkelį”, kol tuo tarpu dažnai knygose rekomenduojami metodai veik atitinka nefektyvius būdus. Pats paskaitęs gana kritiškai žvelgiu į apie finansinį raštingumą kalbančius youtuber’ius ar šiaip influencerius, nes dažniausiai jie stumia taupymo ir grind (hustle) įdėją, kol patys turtus sukaupia (didžiąją dalimi) iš filmukų, ne savo pagrindinės veiklos.

BookDepository.com

Die with Zero: Getting All You Can from Your Money and Your Life

Trečia knyga kaip irgi finansinė, bet ir nelabai – labai siejasi su “greitkeliu”. Panašiai su ten minėja idėja taupyti tam kad į pensiją išeitume su daug pinigų ir ramiai ir saugiai gyventume, autorius pateikė labai gražią metaforą – jei gyvenimo pabaigoje, kad ir kada ji bus, mirštame su 500 000 $, tai gyvenimo eigoje praleidome 500 000 $ vertų patirčių. Vietoje to kad kai esame sveiki išbandytume daug visko, pakeliautume, patirtume pasaulį, nukeliam visus malonumus į neapibrėžtą laiką ateityje (vat kai išeisiu į pensiją tai keliausiu).

Blogiausia taupymo teorijoje, kad kai išties pasensim (dėl sveikatos, labiausiai, bet ir įsipareigojimų), tiek ir norėsis keliauti (ir patirti), tad vietoje to kad kurtume prisiminimus čia ir dabar, tiesiog nesukursim nieko (užtat bus geras kapšas pinigų banko sąskaitoje). Pavartęs tą knygą kitaip įvertinau savo keliones po pasaulį – taip, nors išleidau daug, atsilikau karjeros prasme nuo bendraamžių, bet nuolat prisimenu tas smagias patirtis ir pažintis kelionės metu. Ir dabar nenorėčiau į nieką jų keisti.

Pats ilgokai sau neleidau kurti prisiminimų ir patirčių (nes maniau kad tai labai egoistiška), juolab taupiau pinigus kažkam ateityje, bet nuoširdžiai galiu pasakyti kad paskutiniai penki metai yra, prisiminimų prasme, tuštoki (vargu ar mirties pataluose prisiminsiu ir džiaugsiuos, kad tokį ar kitą žaidimą per dienas pražaidžiau ar šiaip pramiegojau).

Keli pastebėjimai ir ką galop reiškia tas Die with Zero:
– BET KAIP SU VAIKAIS?? Pinigus vaikams perleisti geriau ne palikimu, o kai jiems išties reikia (pradedant kurti šeimas, tarkim, o ne kai jie patys artėja pensijos laiko ir yra gerai prikaupę turto). Gauti didelį palikimą kai pačiam 50-60 m. nelabai ką ir bepakeis, tuo tarpu vaikams nuimti dalį finansinio spaudimo ar streso – ir, deja, labai spaudžia – ilguoju laikotarpiu bus geriau.
– Didelė dalis matematikos kodėl reikia pinigų gyvenimo gale (knygoje) yra paremta prasta JAV socialine sistema; išsivyščiusiose valstybėse (juokinga net rašyt), pinigų senatvėje reikia gerokai mažiau, tad ir paprasčiau mirti su nuliu sąskaitoje (garantuojama pensija, sveikatos apsauga dalinai nemokama ir t.t.).
– Neturima omenyje aišku visai kad nereiktų taupyti ar pamiršti kad rytojus ateis, bet svarbiausia negyventi išimtinai vien ateitimi, kad mirties pataluose gulint užpultų regret dėl to, kad taip ir nepabandžiau slidinėt, praleidau vaikų auginimą ar pirmuosius pasirodymus mokykloje, kad nesurizikavau pakeliaut po pasaulį.

BookDepository.com

How to Not Die Alone : The Surprising Science That Will Help You Find Love

Šią knygą užmačiau kaip rekomendaciją kartu su finansinėmis knygomis (neplanuotai), bet pamaniau kad reiktų pasiskaityti. Pati knyga parašyta labai racionaliai ir paremta įvairiais psichologijos principais ir tyrimais, tad nors labai neromantiška, bet beprotiškai naudinga. Ir tai nėra vėlgi, kaip būna su finansinio raštingumo knygomis, konkrečios dating teorijos knyga – apie modelius, manipuliacijas ir nlp dalykus – kaip kažkaip sužaisti / apžaisti su tikslu permiegoti. Ne, tai tokia bendra apžvalga apie rimtų santykių kūrimą, išklausymą, buvimą kartu, apsisprendimus ir pasirinkimus ir t.t.

Paskaitęs kiek iš kitos pusės įvertinau savo patirtis, elgesį ir expectation’us santykiuose, susiradau dalykų kuriuos reiktų keisti (ir dalykų kurių tikrai nereikia). Knyga naudinga ir jau esantiems santykiuose ar svarstantiems tuoktis, ne tik pradedantiems santykius, nes padės užbėgti už akių problemoms su kuriomis, deja, ankščiau ar vėliau santykiuose susidursim.

Jei ši tema įdomi, bet skaityti nesinori, rekomenduoju pažiūrėti video žemiau. Alain aptaria būtent vieną dažniausių modelių santykiuose, romantizavimą, dėl kurio kaltas ir aš.

BookDepository.com

Four Thousand Weeks: Embrace your limits. Change your life.

Paskutinė, bet tikrai ne mažiausiai vertinga knyga – apie laiko neplanavimą. Nors pats niekad nebuvau ypatingai įnikęs į laiko valdymo teorijas, nepraktikavau bandymo sukišti kiek įmanoma daugiau į kiekvieną dieną ir būti labai efektyviu, knygoje yra daug ir kitokių įžvalgų. Tai turbūt viena labiausiai mano prižymėtų knygų paskutiniu metu, nes galiu kone kiekviename puslapyje pamatyti save ar kažkokį užslėptą savo elgesį (labai žalingą) ar tiesiog ką galėčiau imti ir pritaikyti savo gyvenime.

Knygoje daugybė įdomių įžvalgų apie mūsų psichologiją, apie dėmesį ir dėmesio vagis, apie poilsį, kaip reiktų (ar kodėl nereiktų) planuoti, apie visuomenės santvarką gyventi ateitimi (nepastebint to kas vyksta dabar pat) ir t.t., tad tiems, kas užsisukę kiek įmanoma daugiau išspausti iš laiko – ši knyga a must read.

BookDepository.com

Tiek šiam kartui – gero skaitymo! O jei turite kokių nors rekomendacijų ir man – mielai sulaukčiau!

Subscribe to my email:

Great deal on improving your life

My other projects